Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

Danmarks Private Skoler søger ny rådgiver

  4. maj 2017
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • Danmarks Private Skoler – grundskoler og gymnasier søger medarbejder til rådgivning med en bred vifte af kompetencer

  Vi har som forening til formål at rådgive og varetage medlemsskolernes faglige, økonomiske, juridiske og pædagogiske interesser samt varetage skolernes overordnede politiske interesser. Dette indebærer mange typer af opgaver inden for vores kerneområder:

  • Rådgivning af skolernes bestyrelser, ledelser og administration

  • Sagsbehandling, personalejuridiske spørgsmål samt elev- og forældrerelaterede spørgsmål

  • Projekter og analyser

  • Interessevaretagelse og kommunikation

  • Kurser, oplæg og uddannelse

  Vores nye medarbejder vil bl.a. skulle varetage rådgivning af medlemsskolerne vedr. spørgsmål på overenskomstområderne, herunder løn- og ansættelsesforhold og spørgsmål vedr. statslige bestemmelser og øvrig lovgivning tilknyttet sektoren. Arbejdet kan også indebære deltagelse i forhandlinger og konflikthåndtering. Desuden deltagelse i vores kursusvirksomhed, arrangementer m.v., hvilket indebærer oplæg og proces for foreningens forskellige målgrupper.

  Derfor har vores nye rådgiver:

  -       en akademisk- eller tilsvarende uddannelsesbaggrund

  -       analytiske evner

  -       mod på at være midtpunkt blandt mange mennesker

  -       sikre kommunikative evner i skrift og tale

  -       relationelle evner og tillidsvækkende egenskaber

  -       forudsætninger for formidling af komplekse emner

  -       gode evner for sparring og rådgivning

  Det er vigtigt for os, at vores medlemsskoler får kompetent og professionel rådgivning. Vi arbejder i et mindre sekretariat og lægger stor vægt på, at medarbejderne løser opgaver på tværs af arbejdsområder.

  Stillingen er på fuld tid, og arbejdstiden tilrettelægges, så ferier og fridage primært afvikles i skolernes ferieperioder. Løn og ansættelse sker på vilkår svarende til statslig overenskomst. Stillingen er til besættelse pr. 1. august 2017 eller efter aftale. Arbejdsstedet er; Danmarks Private Skoler – grundskoler og gymnasier, Ny Kongensgade 15, 3. sal, 1472 København K. Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte sekretariatschef Søren Lodahl på 33 30 79 30.

  Send din ansøgning til senest den 28. maj 2017. Samtaler forventes afholdt i uge 23.

   

   

  Jobopslag:


  Download: Ny rådgiver- jobannonce

   

  Ledige stillingen