Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

#fmdk. Det vilde vesten. Skolens rolle i samfundet. Og hvor langt skal friheden række?

  12. juni 2018
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • Folkemøde 2018

  Foreningen Danmarks Private Skoler – grundskoler & gymnasier er naturligvis til stede, når Folkemødet 2018 skydes i gang på torsdag. Vi er parate til at blande os i debatter, netværke, vidensdele og i det hele taget være med til at styrke kendskabet til de private skoler og den frie skoletradition blandt Folkemødets mange aktører.

  Hvor kan man møde foreningen? Rundt omkring – formelt og uformelt. Kontakt os for en aftale, hvis vi ikke løber på hinanden. Vi vil, så vidt logistikken tillader det, være at finde, hvor der er skole- og uddannelsespolitik på programmet. Og naturligvis som deltager i debatter.

  Det vilde vesten

  I kan bl.a. høre os i debatten ”Den frie grundskole - det vilde vesten eller fremtiden?”, arrangeret af DSE, Danske Skoleelever. En debat, der stiller det grundlæggende spørgsmål, om det er et problem, at flere elever vælger frie grundskoler frem for folkeskoler.

  Hvis folkeskolen ikke fandtes

  Danmarks Lærerforening har inviteret til debatten ”Hvis folkeskolen ikke fandtes?”. Behøver vi en fælles folkeskole? - sådan spørges der som udgangspunkt i debateventen om skolens rolle i samfundet. Anders Bondo, formand for Danmarks Lærerforening og Christina Krzyrosiak Hansen, Borgmester, Holbæk Kommune, der i sidste uge gjorde sig bemærket ved at kritisere tilskuddet til de frie grundskoler, vil, udover Danmarks Private Skoler, deltage i debatten.

  Hvor langt skal friheden række?

  Foreningens egen debatevent ”Frit skolevalg. Hvis er børnene? Forældrenes eller statens?”handler om frihedsrettigheder, demokrati og værdier. Danmarks grundlov sikrer en række basale frihedsrettigheder. De rettigheder, som grundloven beskytter, er eksempelvis religionsfrihed, personlig frihed, foreningsfrihed, ytringsfrihed, forsamlingsfrihed samt ret til undervisning. Hvor langt skal friheden række? Hvem har retten til at bestemme, hvad god skolegang er? Er det individet eller staten? I Danmark er der frit skolevalg, men i sjælden grad går bølgerne højt med holdninger til, hvor langt friheden skal række. Disse holdninger bliver synliggjort i debatten i Sverigesvejs debattelt, fredag eftermiddag, kl. 16.30-17.30.

  Henrik Fallesen, der er partner i Radius, vil erfarent være moderator på debatten med Jakob Sølvhøj (EL), Alex Ahrendtsen (DF), Annette Lind (S), Juliane Jenvall (VU) og Karsten Suhr, formand for Danmarks Private Skoler, som deltagere.

  Debatter:


  Den frie grundskole - det vilde vesten eller fremtiden? 

  v. Danske Skoleelever. Torsdag d. 14. juni, 14.30 – 15.30 

  J15 - Skoletinget. J - Kæmpestrande

  Deltagere:

  Marianne Jelved, Undervisningsordfører, Radikale Venstre

  Karsten Suhr, Formand, Danmarks Private Skoler - grundskoler & gymnasier

  Kasper Fogh, Politik og kommunikationschef, Tænketanken Cevea

  Jakob Bonde Nielsen, Formand, Danske Skoleelever

  Vibeke Helms, Næstformand, Dansk Friskoleforening

  Lise Tingleff Nielsen, Områdechef - Grundskolen, Danmarks Evalueringsinstitut (EVA)     


  Hvis folkeskolen ikke fandtes? 

  v. Danmarks Lærerforening. Fredag d. 15. juni, 15.00 – 16.00 

  G18 - Lærernes Hus. G - Yder-/indermolen

  Deltagere:

  Abdel Aziz Mahmoud, Tv- og radiovært, Danmarks Radio

  Karsten Suhr, Formand, Danmarks Private Skoler - grundskoler & gymnasier                          

  Anders Bondo Christensen, Formand, Danmarks Lærerforening

  Christina Krzyrosiak Hansen, Borgmester, Holbæk Kommune


  Frit skolevalg. Hvis er børnene? Forældrenes eller statens? 

  v. Danmarks Private Skoler - grundskoler & gymnasier. Fredag d. 15. juni, 16.30 – 17.30

  F15 - Sverigesvejs Debattelt. F - Ved Allinge Røgeri

  Deltagere: 

  Jakob Sølvhøj, MF, Enhedslisten

  Alex Ahrendtsen, MF, Dansk Folkeparti

  Annette Lind, MF, Socialdemokratiet

  Juliane Jenvall, Undervisningsordfører, VU

  Henrik Fallesen, Radius

   

  Følg foreningen på Folkemødet 

  www.privateskoler.dk    

  Twitter

  Facebook

  LinkedIn

  Relaterede / Kontaktpersoner

  Karsten Suhr

  Karsten Suhr

  Simone Dalsgaard

  Simone Dalsgaard

  • Pressekontakt
  • Kommunikationsansvarlig chefkonsulent
  • 60771719

  Søren T. Lodahl

  Søren T. Lodahl

  • Sekretariatschef
  • 29617520